Personal academic

Cojocaru Maria

Dr., conf. univ.

Licență

  • Statistica economică
  • Gestiunea financiară și analiza performanței 
maria.cojocaru@usm.md
Dolghi Cristina

Dr., conf. univ.

Master

  • Asigurarea calității în auditul financiar
  • Auditul performanței
cristina.dolghi@usm.md
Lușmanschi Galina

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate managerială;
  • Contabilitate financiară

Master

  • Contabilitate financiară aprofundată
  • Contabilitatea comerțului exterior
  • Organizarea contabilității în entitățile economice
  • Organizarea contabilității în afaceri
galina.lusmanschi@usm.md
Golocealova Irina

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate managerială 
  • Contabilitate și raportare financiară conform IFRS
  • Instrumente manageriale de performanță
irina.golocialova@usm.md
Ștahovschi Ada

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate bancară

Master

  • Auditul regularității
ada.stahovschi@usm.md
Platon Valeriu

Dr., conf. univ

Master

  • Metode cantitative si calitative în luarea deciziilor
valeriu.platon@usm.md
Paladi Valentina

Dr., conf. univ.

Licență

  • Instrumente manageriale de performanță 
  • Bazele contabilității

Master

  • Metodologia cercetării în domeniul economico-financiar
valentina.paladi@usm.md
Tcaci Alexandru

Dr., conf. univ.

Licență

  • Analiza gestionară
  • Analiza situațiilor financiare

Master

  • Diagnostic financiar
alexandru.tcaci@usm.md
Bîrca Aliona

Dr.hab., conf. univ.

Master

  • Doctrină și deontologie în profesia contabilă
  • Proceduri si tehnici de audit
aliona.birca@usm.md
Tcaci Natalia

Dr., conf. univ.

Licență

  • Analiza situațiilor financiare
natalia.tcaci@usm.md
Zaharco Silvia

Dr., conf. univ

Licență

  • Bazele contabilitatii
  • Etică profesională
  • Analiza activității economico-financiare
silvia.zaharco@usm.md
Terzi Dmitrii

Dr., conf. univ.

Licență

  • Econometrie 
  • Statistica economică
dmitri.terzi@usm.md
Sava Lilia

Dr., conf. univ.

Licență

  • Statistica economică
lilia.sava@usm.md
Rusu Galina

Dr., conf. univ.

Licență

  • Matematica economica
galina.rusu@usm.md
Șevciuc Tatiana

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate financiară
  • Contabilitate financiară I
tatiana.sevciuc@usm.md
Ribacova Galina

Dr., conf. univ.

Licență

  • Matematica economică
galina.ribacova@usm.md
Solovei Lilia 

Dr., conf. univ.

Licență

  • Matematica economică
lilia.solovei@usm.md
Chislaru Angela

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate financiară
  • Contabilitate în comerț
angela.chislaru@usm.md
Todorova Ludmila

Dr., conf. univ.

Licență

  • Contabilitate financiară
  • Contabilitate financiară I
  • Contabilitate financiară II
ludmila.todorova@usm.md
Malai Ela

Dr., lect. univ.

Licență

  • Contabilitatea în societățile de asigurări
  • Bazele contabilitatii
  • Audit intern
ela.malai@usm.md
Tîrsu Valentina

Dr., lect. univ.

Licență

  • Tehnologii Informaționale în Comunicare

Master

  • Limbaje pentru organizarea e-activități
  • Tehnologii IT și software în domeniul financiar-contabil
valentina.tirsu@usm.md
Raiețchi Eugen

Dr., lect. univ.

Master

    • Contabilitatea operațiunilor de microfinanțare și de leasing
    • Standarde de raportare financiară
  • Contabilitate internațională și politici contabile conform IFRS
eugeniu.raietchi@usm.md
Panuș Valentina

Dr., lect. univ.

Master

  • Contabilitate managerială 
  • Contabilitate si raportare managerială aprofundată
  • Expertiză financiar-contabilă
valentina.panus@usm.md
Ceban Dina

Dr., lect. univ.

Licență

  • Matematica economică
dina.ceban@usm.md
Cebotari Anna

Dr., lect. univ.

Licență

  • Contabilitate și raportare financiară conform IFRS
  • Bazele contabilității
anna.cebotari@usm.md
Buzatu Radu

Dr., lect. univ.

Licență

  • Econometrie
radu.buzatu@usm.md
Scacunova Ludmila

Asist. univ.

Licență

  • Bazele contabilității
  • Contabilitate financiară 
  • Contabilitate financiară I
  • Contabilitatea în ramuri
ludmila.scacunova@usm.md
Petreanu Elena

Asist. univ.

Licență

  • Audit financiar
  • Audit intern

Master

  • Audit financiar
elena.petreanu@usm.md
Garstea Ala

Asist. univ.

Licență

  • Matematica economică
ala.garstea@usm.md
Doina Aurica

Asist. univ.

Master

  • Audit public intern
  • Proceduri si tehnici de audit
aurica.doina@usm.md
Apetrii Natalia

Asist. univ.

Licență

  • Tehnologii Informaționale în Comunicare
  • Sisteme informaționale în contabilitate
  • Sisteme informaționale financiar-contabile
natalia.apetrii@usm.md
Lavrenciuc Lilia

Asist. univ.

Licență

  • Bazele contabilității
  • Contabilitate financiară

Master

  • Administrare fiscală. Sisteme automatizate de raportare fiscală
lilia.lavrenciuc@usm.md
Cojocaru Virginia

Asist. univ.

Licență

  • Analiza gestionară
virginia.cojocaru@usm.md
Costeșchi-Jușca Oxana

Asist. univ.

Licență

  • Sisteme informaționale în contabilitate
  • Sisteme informaționale financiar-contabile
  • Tehnologii Informaționale în Comunicare
oxana.costetchi@usm.md
Gavrilaș Natalia

Asist. univ.

Licență

  • Tehnologii Informaționale în Comunicare
natalia.gavrilas@usm.md
Cojocari Ala

Asist. univ.

Licență

  • Bazele contabilității
  • Analiza gestionară
  • Contabilitate financiară
ala.cojocari@usm.md
Iacob Aliona

Asist. univ.

Licență

  • Contabilitate financiară
  • Contabilitate financiară I
  • Bazele contabilității
aliona.iacob@usm.md
Dolghi Vladimir

Asist. univ.

Master

  • Asigurarea calității în auditul financiar
vladimir.dolghi@usm.md
Bogoi Maria

Asist. univ.

Licență

  • Bazele contabilitatii
  • Contabilitate managerială
maria.bogoi@usm.md
Ulian Ecaterina

Asist. univ.

Licență

  • Bazele contabilității
ecaterina.ulian@usm.md
Tonu Lidia

Asist. univ.

Licență

  • Contabilitatea in instituțiile publice
lidia.tonu@usm.md
Maslova Tatiana

Asist. univ.

Licență

  • Audit financiar
  • Etică profesională
tatiana.maslova@usm.md